Čt, 18. 02. 2021

Rakousko prodloužilo uzávěru do Velikonoc

Turistické cesty do Rakouska budou možné nejdříve po Velikonocích. Do té doby zůstanou zavřené všechna ubytovací zařízení a restaurace.

To nejdůležitější v kostce

Rakousko nadále přijímá důsledná opatření, aby byl počet nakažených koronavirem snížen na minimum. Turistické cestování do Rakouska bude možné nejdříve o Velikonocích. V Rakousku platí následující předpisy:

  • Stravovací zařízení jsou zavřená, je možné pouze vyzvednutí a doručení.
  • Ubytovací zařízení zůstávají pro turistické účely zavřená. 
  • Volnočasová a kulturní zařízení jako bazény, divadla a kina zůstávají nadále zavřená.
  • Obchody, muzea, knihovny a zoo mohou znovu otevřít (nutné je nosit respirátor FFP2).
  • Akce jako koncerty, divadelní představení, mše atd. nadále nejsou možné.
  • Služby zahrnující blízký kontakt mohou znovu otevřít (zákazníci budou potřebovat negativní test na covid, který nebude starší 48 hodin).
  • Zákaz vycházení platí od 20 do 6 hodin.
  • Lanovky a lyžařská střediska mohou otevřít.
  • Lyžování je opět možné. S ohledem na omezení (ubytování a restaurace zůstavají zavřené) ale de facto pouze pro rezidenty nebo v rámci jednodenních výletů ve vnitrozemí.

Na začátek března je naplánovaná další evaluace a rozhodnutí ohledně dalšího rozvolňování opatření. O detailech vás budeme informovat co nejdříve.

V některých prostorech, jako například ve veřejné dopravě, v obchodech, v provozovnách služeb a na trzích je nutné nosit respirátor typu FFP2. Platí také nutnost dodržovat odstup nejméně dva metry od osob, které nejsou členy společné domácnosti.

Aktuálně: Rakouská spolková vláda vydala cestovní varování pro Tyrolsko. Výlety do Tyrolska se nedoporučují. Od pátku 12. února musí být při opouštění Tyrolska předložen negativní test na Covid-19, který nebude starší 48 hodin. To neplatí i pro tranzitní cestující, ale ne pro děti do 10 let. Toto nařízení se nevztahuje na Východní Tyrolsko. Důvodem je výskyt případů jihoafrické mutace koronaviru.

VSTUP DO RAKOUSKA: Vzhledem k těmto opatřením není v Rakousku v současnosti de facto možný žádný turismus. Vstup do Rakouska bez omezení (při vstupu z nich není nutná karanténa ani PCR test) je povolen pouze z těch zemí EU, které nejsou na seznamu rizikových zemí. Česká republika zatím patří do rizikových zemí. Od půlnoci z pátku na sobotu 9. ledna 2021 zavádí Rakousko kontroly na hranicích s ČR. Postupně dojde k uzavření některých hraničních přechodů. Pravidla cestování zůstávají nezměněna: každý, kdo přicestuje do Rakouska z České republiky, se bude muset uchýlit do desetidenní karantény. Po pěti dnech bude možné karanténu opustit, pokud dotyčný bude mít negativní test na koronavirus.

Mezi Českou republikou a Rakouskem je momentálně otevřeno 17 hraničních přechodů: Drasenhofen – Mikulov, Fratres - Slavonice, Gmünd - České Velenice, Gmünd-Böhmzeil - Ceske Velenice, Gmünd-Nagelberg - Halámky, Grametten - Nová Bystřice, Hohenau - Břeclav, Kleinhaugsdorf - Hatĕ, Laa/Thaya - Hevlín, Oberthürnau - Vratĕnín, Reintal - Poštorná, Retz - Satov, Retz – Znojmo, Schöneben - Zadní Zvonková, Summerau – Horni Dvoriste, Weigetschlag – Studánky, Wullowitz – Dolní Dvořište.

Od 15. ledna 2021 se musíte před vstupem do Rakouska předem zaregistrovat („Pre-Travel-Clearance“). Potvrzení o registraci musí být u kontroly předloženo elektronicky nebo vytištěné. Elektronický registrační formulář na PTC naleznete zde: německy a anglicky

Registrační formulář na PTC ve formátu pdf naleznete zde: Pre-Travel-Clearance (něměcky, anglicky). Výjimky platí pro nepředvídatelné a naléhavé důvody, při cestování ze závažných rodinných důvodů, pro tranzitní pasažéry, dopravu „pendlerů“ a jiné. Registrovaná data budou smazána po 28 dnech od zadání. Formulář a více informací o něm naleznete také na stránkách Rakouského digitálního úřadu, dále se můžete informovat na stránkách Rakouského velvyslanectví v Praze.

Od 10. února budou nadále platit výše uvedená nařízení o registraci a karanténě. Nově bude vyžadován také negativní PCR nebo antigenní test, který nesmí být starší než 72 hodin. Test lze absolvovat také v Rakousku do 24 hodin od příjezdu.

Zde najdete podrobné informace o vstupu do Rakouska.

PŘÍJEZD Z RAKOUSKA: S platností od 05.02.2021 platí nová pravidla pro příjezd do České republiky. Rakousko patří podle úrovně rizika mezi "červené země" (seznam zemí dle rizika nákazy zde), proto pro vstup do ČR z Rakouska platí od 05.02.2021 následující nařízení: zde.

Cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a absolvovat antigenní (nesmí být starší než 24 hodin) nebo PCR test (nesmí být starší než 72 hodin). Další negativní PCR test musí být předložen 5 dní po příjezdu. Do té doby je nutné podstoupit karanténu. Při opuštění bydliště je nutné nosit roušku nebo repirátor FFP2 po dobu 10 dní.

Více informací najdete na https://www.austria.info/ 

Zdroj: austria.info (Rakouská národní turistická centrála)
Foto: Austrian National Tourist Office / Robert Maybach