Mapy a průvodce

 

Vážení zákazníci,

od 1.7.2013 máme pro Vás k dispozici e-shop, shop.alpy.cz. E-shop provozuje společnost ALPY PRAHA, která se zaměřuje na vydávání horské literatury a distribuci map a průvodců. V nabídce najdete převážně mapy a průvodce českých a zahraničních vydavatelů. Velkoodběratelé a knihkupectví nás mohou kontaktovat na mapy@alpy.cz, nabízíme množstevní slevy. Pošleme obchodní podmínky a ceníky.

ALPY PRAHA má sídlo na Praze 5, Štefánikova 63, nemá ale klasický kamenný obchod. Objednané zboží je posíláno poštou, po předchozí domluvě je možné zaplacené zboží osobně vyzvednout v CK ALPY, Štefánikova 63, Praha 5. Většinu zboží, které najdete na e-shopu ALPY, můžete zakoupit také v kamenné prodejně MAPIS, Štefánikova 63, Praha 5.

Koncoví zákazníci mohou kontaktovat prodejnu MAPIS na Praze 5. Najdete zde mapy, průvodce, globusy, atlasy a speciální mapy téměř od všech vydavatelů. Od 30.10.2013 je v provozu nový e-shop také pro MAPIS, www.mapis.cz. Najdete na něm všechny tituly, které jsou již nyní k osobnímu zakoupení nebo poslání na dobírku.

ALPY PRAHA, spol. s r.o. - vydavatelství horské literatury, distribuce map a průvodců
Štefánikova 63
150 00 Praha 5
tel. +420 257 328 388
email: mapy@alpy.cz

MAPIS, spol. s r.o. - prodejna map a průvodců
Štefánikova 63
150 00 Praha 5
tel. +420 257 315 459
email: mapis@mapis.cz
otevřeno pondělí-pátek 9.00 - 18.00 hod

 

 


KNIŽNÍ TITULY VYDAVATELSTVÍ ALPYRudi Mair a Patrick Nairz:
Lavina – praktická příručka o lavinách


Český překlad aktualizovaného vydání publikace o lavinách, druhé české vydání. Oba autoři, přední světoví odborníci na problematiku lavin z prestižního odborného institutu Lawinenwarndienst v rakouském Innsbrucku, shrnuli v publikaci své dlouholeté praktické zkušenosti o lavinách. Vytvořili systém popisu a předpovídání lavin a formou 10 modelů předkládají nový pohled na problematiku identifikace lavin a určování lavinového nebezpečí.
Mnoho praktických příkladů. Odborně zaměřená publikace je určena nejen profesionálům zabývajícím se problematikou lavin, záchranářům, členům horské služby, horským vůdcům, ale i všem těm, kteří vyráží v zimním období na zimní túry.

232 stran textu, formát 170 x 235 mm, vazba V4
2. aktualizované a rozšířené české vydání, říjen 2018
Prodejní cena 368 Kč.

Zakoupit lze na e-shopech mapy.alpy.cz a www.mapis.cz.

Lavina

 

 Julius Kugy: Ze života horolezce


Neuvěřitelné příběhy a úžasná vyprávění jednoho z pionýrů alpinismu a objevitelů Alp, který ve druhé polovině 19. a na začátku 20. století uskutečnil v Alpách mnoho jedinečných túr. Kugy celý svůj život věnoval horám a jako první vystoupil na mnoho vrcholů především ve Východních i v Západních Julských Alpách a v Dolomitech. Autorova láska k přírodě i k horám dýchá na čtenáře při představování horské květeny, strhující a dech beroucí jsou zejména popisy jeho výstupů na jednotlivé horské vrcholy. Inspirativní je i záznam jeho vztahů ke svému okolí - k otci i matce, i k mnoha svým přátelům a průvodcům po horách.
Kniha představuje alpinismus a horolezectví jako jednu z úžasných aktivit člověka a neměla by chybět v knihovničce žádného milovníka hor. Poslední český překlad neúplné verze německého originálu „Aus dem Leben eines Bergsteigers“ vyšel u nás v roce 1943. V tomto českém vydání jsou uvedeny komentáře znalců Kugyho ze Slovinska, Rakouska a Itálie.

Český překlad Ladislav Jirásko a Kateřina Homutová (kapitola Dolomity).
formát 150 x 225 mm, vazba V4
české vydání, listopad 2018
Prodejní cena 318 Kč.

Zakoupit lze na e-shopech mapy.alpy.cz a www.mapis.cz.

Julius Kugy

 

 KARL GABL: VIDĚL JSEM MRAKY SHORA I ZDOLA. HORY. POČASÍ. MŮJ ŽIVOT.


Autor knihy, jejíž prvé vydání v nákladu 5000 ks v tyrolském vydavatelství Tyrolia Verlag bylo během půl roku rozebráno, je jedním z nejrenomovanějších meteorologických expertů na světě. Karl Gabl vypráví vtipně a poutavě líčí svůj pestrý život. Jeho příběhy o výpravách v Alpách, Hindúkuši, Himálaji a v Andách mají spád a jsou poučné. Tragické události jako lavinové katastrofy nebo horská neštěstí pro něj vždy byly výzvou, aby se angažoval ve prospěch lidí a vymýšlel a prosazoval nová opatření ke zvýšení bezpečnosti na horách.
Karl Gabl je meteorolog, na jehož předpovědi se spoléhají horolezci na celém světě. Neexistuje snad jediný extrémní horolezec, který by se nespoléhal na jeho předpovědi a rady ohledně počasí. Příspěvky extrémních horolezců jako Gerlinde Kaltenbrunner, Simone Moro, bratrů Huberových, Ines Papert nebo Hansjörga Auera dávají víc než jen tušit, jaký význam pro ně má telefonát s „Charlym“. Jaký ale je ten člověk za známou tváří meteorologa?
Karl Gabl inicioval založení meteorologické služby Alpenvereinu a od roku 2004 coby prezident Kuratoria pro bezpečnost v horách udává směr v otázkách prevence nehod při horských sportech. Od roku 1977 učí budoucí rakouské horské vůdce vysokohorskou meteorologii.
Německý originál vyšel v roce 2015 v nakladatelství Tyrolia Verlag v Innsbrucku.
232 stran textu, velké množství fotografií, formát 150 x 225 mm, vazba V4, 1. české vydání listopad 2017.
Prodejní cena 318 Kč.

Zakoupit lze na e-shopech mapy.alpy.cz a www.mapis.cz.


Karl Gabl

 

 DANIEL POLMAN: NEZMAŘI NIC NEZMAŘÍ


V první knížce „Prapodivné cesty Nezmarů“, kterou autor Daniel Polman uvedl v roce 2014 jako svou pohádkovou prvotinu, představil malým i velkým čtenářům poprvé rodinu Nezmarových z podkrkonošské Nové Paky. Kniha plná mnoha neobvyklých a zajímavých příběhů byla velmi úspěšná, získala si mnoho příznivců a byla poměrně brzy rozprodána.
Volným pokračováním sportovně založené rodiny Nezmarových je druhá kniha „Nezmaři nic nezmaří“. I v této knížce autor uvádí děti a dospělé do říše pohádek a fantastických příběhů. Putování rodiny Nezmarových po tajemných světech i na naší matičce Zemi si jistě mezi čtenáři najde mnoho příznivců a rodina Nezmarových se stane součástí jejich domovů.
Daniel Polman je šéfredaktorem časopisu lidé&HORY a nadšeným sportovcem. Věnuje se několika sportům, největších úspěchů dosáhl ale v cyklistice. V posledních letech se zúčastnil několika extrémních cyklistických projektů, kromě jiného je držitelem českého rekordu v cyklistické čtyřiadvacetihodinovce (911 km).
U vydavatelství ALPY PRAHA vydal dva cyklistické průvodce „Alpentour&Štýrsko“ (2007) a „Salzkammergut - nejhezčí MTB trasy v Solné komoře“ (2013).
Ilustrace k jednotlivým pohádkám připravila výtvarnice Jana Soběslavová.

64 stran, formát 170 x 238 mm, vazba V8, 1. vydání listopad 2017.
Prodejní cena 208 Kč.

Zakoupit lze na e-shopech mapy.alpy.cz a www.mapis.cz.


Nezmaři nic nezmaří

 

 JOZEF VRIČAN: CESTA K SLUNCI


Autor propadl kouzlu hor i kouzlu horolezectví a přátelství na laně. V osmi povídkách, ze kterých kniha sestává, líčí úžasně osobitou, čtivou a strhující formou různé osobně prožité nebo i převzaté příběhy z Tater i z jiných lezeckých oblastí. Jeho posedlost lezením i jeho vztah k horám si určitě získá mnoho obdivovatelů a to i těch, kteří nikdy nebyli k horám tolik upoutáni, jako autor.
Jozef Vričan je velkým obdivovatelem Julských Alp, do kterých se zamiloval hned při své první návštěvě v roce 1968. To mu učarovala severní stěna Triglavu a právě při první návštěvě Julských Alp přelezl tuto stěnu po několika klasických cestách. V devadesátých letech provozoval v Julských Alpách cestovní kancelář EX-PR-ES tour Triglav, v Česku pak pizzerii Triglav. Mimořádností byl jeho rozvoz pizzy z Horní Suché meteorologům na Kredarici pod vrcholem Triglavu (739 km autem a 10 km po skialpech) - byl to jistě nejdelší rozvoz pizzy na světě. V severní stěně Triglavu prožil při horolezeckých výstupech celkem 61 dnů.
Závěrečná povídka Severní stěna Triglavu, která líčí dramatický výstup stěnou za prudkého zhoršení počasí, je jedním z nosných a typických příběhů jeho knihy.
Jozef Vričan je i autorem knihy Po zapadlých stopách českých vojáků: z Julských Alp k Jadranu.
Je to první česky o bojích českých pluků na řece Soča během 1. světové války na straně Rakouska-Uherska proti Itálii.
Kniha Cesta k slunci je autorovo čtvrté dílo.

132 stran textu, většinou černobílé fotografie, formát 150 x 225 mm, vazba V4, 1. vydání listopad 2017.
Prodejní cena 248 Kč.

Zakoupit lze na e-shopech mapy.alpy.cz a www.mapis.cz.


Cesta k slunci

 

 DAVID LAMA: FREE CERRO TORRE, NEMOŽNÉ A JÁ


Vyprávění a myšlenky Davida Lamy.
Kniha o volném přelezení nejobtížnější stěny nejvyššího vrcholu stejnojmenného horského masivu, který se nachází v Patagonii v Národním parku Los Glaciares v Argentině. Celá kniha je jedinečný a strhující příběh o posouvání hranic v jedné z mimořádných oblastí lidských aktivit, kterou je lezení a alpinismus. Mnoho unikátních myšlenek a názorů na současné trendy alpinismu a horolezectví. Co bylo před deseti lety nemožné se díky Davidu Lamovi stalo v roce 2012 skutečností.

232 str. a 32 stran fotografií z výstupů na Cerro Torre, formát 132 x 215 mm, vazba V4, 1.české vydání listopad 2016.
Prodejní cena 278 Kč.

Zakoupit lze na e-shopech mapy.alpy.cz a www.mapis.cz.

David Lama

 

 WOLFGANG NAIRZ: DOBŘE TO DOPADNE


W. Nairz byl prvním Rakušanem, který stál na vrcholu Everestu. Byl i vedoucím expedice, při které P. Habeler a R. Messner jako první lidé na světě vystoupili na vrchol nejvyšší hory světa bez použití kyslíkových přístrojů.
V knize je zachyceno jedno z významných období himálajského alpinismu, kterým byla 80. a 90. léta minulého století. V jedné z kapitol je uveden tehdejší pohled lékařů na rizika spojená s výstupem na vrchol Everestu bez kyslíkového přístroje - v roce 1978 to bylo velmi frekventované téma. W. Nairz je rovněž velkým protagonistou balónového létání, této disciplíně jsou věnovány závěrečné kapitoly velmi zajímavé knihy.
Německý originál vyšel v nakladatelství Tyrolia Verlag v Innsbrucku v roce 2014.

272 str., formát 150 x 225 mm, vazba V4, 1. české vydání listopad 2016.
Prodejní cena 318 Kč.

Zakoupit lze na e-shopech mapy.alpy.cz a www.mapis.cz.

Wolfgang Nairz

 

 Jiří Novák:
HIMÁLAJ A KARAKORAM - ČESKOSLOVENSKÉ A ČESKÉ PRVOVÝSTUPY


Unikátní a reprezentativní publikace s velkoformátovými fotografiemi o prvovýstupech československých a českých lezců v nejvyšších horských oblastech světa. Těžištěm publikace jsou kapitoly popisující jednotlivé éry našeho horolezectví - První výpravy (období 1969 - 1979), Zlaté časy (období 1981 - 1988), Devadesátá léta (období 1990 až 1999) a Nové tisíciletí (období 2000 - 2015). Jedna kapitola je věnována Radku Jarošovi a jeho cestě za Korunou Himálaje. V samostatné kapitole Expediční styly a obtížnosti výstupů je poprvé v Česku komplexně představena problematika stylů expedic, stylů volného lezení a srovnání všech stupnic obtížnosti výstupů.

208 str., formát A4, vazba V8, 1. vydání listopad 2015, autor Jiří Novák
Prodejní cena 390 Kč.
Objednávat můžete na našem e-shopu se slevou 5%.

Himaláj a Karakoram

 

 Josef Essl, Innsbruck: ALPY - TREKOVÉ OKRUHY


Česká verze průvodce představí 20 nejzajímavějších trekových okruhů v jednotlivých horských skupinách ve Východních i v Západních Alpách. U každého okruhu popisy, časy a obtížnosti jednotlivých etap. Významné jsou praktické informace obsahující kontakty na turistická centra, na střediska horských vůdců, internetové adresy stejně jako informace o chatách a ubytovacích možnostech v jednotlivých alpských oblastech.

192 str., formát A5, vazba V4, 1. vydání listopad 2015, autor Josef Essl
Prodejní cena 289 Kč.
Objednávat můžete na našem e-shopu se slevou 5%.

Alpy trekové okruhy

 

 Karl Gabl: POČASÍ NA HORÁCH


Česká verze unikátní publikace významného znalce a odborníka na problematiku počasí, která je určena všem návštěvníkům hor. Kniha přináší mnoho praktických rad meteorologů a celé spektrum neocenitelných informací a pokynů, jak správně vyhodnotit počasí a naplánovat túru na horách.
Svými předpověďmi počasí pro všechny oblasti světa pomohl takovým horolezcům, jako jsou například Gerlinda Kaltenbrunnerová a Ralf Dujmovits, Simone Moro, Thomas a Alexander Huberovi, Stefan Siegrist, David Lama a mnoho dalších. Od roku 1977 přednáší alpskou meteorologii rakouským uchazečům o vzdělání horského vůdce. Sám Karl Gabl zdolal celou řadu hor na celém světě. Díky svým lyžařským zkušenostem a dobré kondici vytvořil v roce 1970 rekord při sjezdu 7492 m vysoké hory Noshaq v Hindúkuši.
Karl Gabl prezentuje své poznatky a zkušenosti s celoživotním pozorováním a vnímáním počasí na horách populární a srozumitelnou formou, která zaujme každého turistu, trekaře, lezce nebo skialpinistu. Těžiště publikace tvoří kapitoly o tlakových výších a nížích, o fénech nebo pasátech, o jet streamech, monzunech i o bouřkách. Významné a prakticky zaměřené jsou kapitoly zabývající se problematikou přípravy a plánování horských túr v návaznosti na předpověď počasí.
Úvodní slovo k publikaci připravili známí špičkoví himálajší lezci Gerlinde Kaltenbrunnerová a Ralf Dujmovits.

Českou verzi publikace připravili známí domácí odborníci na problematiku počasí Alena Zárybnická a Michal Žák.

190 str., formát 235 x 165 mm, 1. vydání 2014, autor Karl Gabl
Prodejní cena 292 Kč.
Objednávat můžete na našem e-shopu se slevou 5%.

Počasí na horách

 

 Daniel Polman: PRAPODIVNÉ CESTY NEZMARŮ


Šéfredaktor časopisu lidé&HORY se rozhodl napsat knihu pohádek pro děti. A ne ledajakou – stanovil si hned několik cílů. Prioritou číslo jedna byly napínavé příběhy plné fantazie, které zaujmou jak děti (zhruba ve věku od 4 let), tak dospělé. Délku pohádek autor přizpůsobil tak, aby nezůstávaly rozečtené a četly se „jedním dechem“. Pohádky nabádají ke zdravému a aktivnímu životnímu stylu včetně sportu a zdůrazňují význam slušného chování a smysl pro fair play. Kniha obsahuje jedenáct pohádek, které jsou navzájem propojené dějovou linkou. Většina příběhů se odehrává v imaginárních světech, do kterých hlavní hrdinové vstupují pomocí kouzelné knihy, a tři pohádky se odehrávají v reálném světě. Kniha obsahuje i velmi povedené ilustrace výtvarnice Jany Soběslavové. U každé pohádky jsou 2–3 ilustrace.
Názvy jednotlivých pohádek: Tajemná kniha, Překvapivé kouzlo, Do vodního světa s Bárou, Ukradené kolo, Do kouřové země s rodiči, Země vysokých hor, Pátrání po ztracené knize, Tlouštíci, Záchrana babičky, Výlet do Ameriky po stopách dědy, Poslední kapitola s dědou.
56 str., 1. vydání 2014, autor Ing. Daniel Polman
Prodejní cena 192 Kč.
Objednávat můžete na našem e-shopu se slevou 5%.

Prapodivné cesty nezmarů

 

 JOHANN STÜDL, VIZIONÁŘ A OBJEVITEL ALP


Johann Stüdl byl jedním ze zakladatelů organizovaného alpinismu v Evropě. Narodil se 27. června 1839 v Praze a zemřel 29. ledna 1925 v Salcburku. Jeho jméno zůstane navždy spojeno s Kalsem pod Grossglocknerem a s celou oblastí Grossglockneru. Grossglockner, nejvyšší vrchol Rakouska, hřeben Stüdlgrat, stejně jako chata Stüdlhütte a sál Johanna Stüdela jsou místa, která symbolizují vzájemnost mezi Prahou a Kalsem pod Grossglocknerem. Kniha přibližuje život Johanna Stüdela a jeho vztah k Alpám, ke Kalsu, k Praze a ke své pražské sekci v období druhé poloviny 19. a začátku 20. st. Kniha je vydána při příležitosti otevření nového Kulturního domu v Kalsu pod Grossglocknerem, které proběhlo 27. září 2013. Největší sál v tomto objektu zde nese jméno Johanna Stüdela.
260 str., 1. vydání 2013, autor Ing. Ladislav Jirásko
Prodejní cena 299 Kč.

Kniha je rozebrána, dotisk není v tuto chvíli v plánu.

Johann Stüdl

 

 DANIEL POLMAN: SALZKAMMERGUT – PRŮVODCE MTB


Šéfredaktor časopisu lidé&HORY připravil nového MTB průvodce po jedné z nejhezčích bikových oblastí – Salzkammergut. Jedná se o nejpodrobnějšího MTB průvodce na trhu a rovnou v češtině!

152 stran, formát 12 x 18,5 cm (š x v)
Prodejní cena je 218 Kč.

Objednávat můžete na e-shopu, nebo na www.mapis.cz.

Salzkammergut

 

 Peter Habeler: Cílem je vrchol


O prvním výstupu na vrchol Everestu bez kyslíkového přístroje, o dalších významných výstupech v Alpách a v Himálajích, o jeho přátelství a partnerství s Reinholdem Messnerem, o přátelství a výstupech s mnoha dalšími horolezci z celého světa, o své horolezecké škole Mount Everest, o jeho vztahu a lásce k rodným Zillertálským Alpám - mimořádně zajímavé čtení o sympaťákovi, který celý život prožil v horách a lezení je dodnes jeho hlavní životní náplní. Publikace, která je vydána při příležitosti 70tých narozenin Petera Habelera zcela jistě osloví každého příznivce horských aktivit i všechny milovníky horolezectví.
Český překlad publikace připravila Kateřina Sitařová

200 stran, formát 16 x 23 cm.
Prodejní cena 285 Kč.
V roce 2016 vyšel dotisk.

Objednávat můžete na našem e-shopu se slevou 5%.

Cílem je vrchol

 

 Rudi Mair a Patrick Nairz: Lavina

praktická příručka o lavinách

Oba autoři, přední světoví odborníci na problematiku lavin z prestižního odborného institutu Lawinenwarndienst v rakouském Innsbrucku, shrnuli v publikaci své dlouholeté praktické zkušenosti s lavinami. Vytvořili systém popisu a předpovídání lavin a formou 10 vhodných modelů předkládají způsoby identifikace lavin a lavinového nebezpečí. Mnoho praktických příkladů. Odborně zaměřená publikace je určena nejen profesionálům zabývajícím se problematikou lavin, záchranářům, členům horské služby, horským vůdcům ale i všem těm, kteří vyráží v zimním období na zimní túry.

Český překlad publikace připravil Ing. Jaromír Charvát.
216 stran formátu 17 x 23,5 cm, mnoho fotografií a velice povedený layout.
Prodejní cena 345 Kč.
Kniha je rozebrána, v roce 2018 vyšlo nové vydání.

Lavina